Viziunea si misiunea asociatiei

In ultima perioada, societatea romaneasca s-a confruntat cu un numar tot mai mare de cazuri de copii cu nevoi speciale. Acest numar in crestere ridica tot mai acut problema educarii lor, a integrarii acestora in societate si a consilierii parintilor si familiilor lor.

Problema integrarii copiilor cu dizabilitati nu se poate solutiona in absenta unor premise precum: sensibilizarea comunitatii din care acestia fac parte asupra necesitatii integrarii si adaptarii sociale a acestor copii, responsabilizarea copiilor cu CES, cresterea tolerantei in randul copiilor tipici si a parintilor acestora fata de situatia copiilor cu CES.

Asociatia CONIL a luat fiinta tocmai din necesitatea de a oferi solutii pentru integrarea in masa a copiilor cu nevoi speciale si de a oferi consiliere parintilor care au nevoie de suport. Cunoasterea unor situatii similare si impartasirea experientelor personale constituie un pas important in gestionarea propriei situatii si la fel de importanta este consilierea facuta de personalul calificat al asociatiei noastre.

Asociatia CONIL sustine integrarea copiilor cu cerinte speciale de educatie si faciliteaza accesul acestora la o educatie de calitate, prin identificarea si sprijinirea unor cazuri prezentate si prin realizarea unor planuri personalizate pentru educarea acestora.

Mesajul presedintelui

Sper ca, din prezentarea noastra, sa va puteti face o impresie despre viata copiilor din Scoala Primara si gradinitele CONIL, ca si despre oportunitatile pe care le oferim. Totusi, pentru a va forma o parere cat mai exacta, va fi necesar sa VENITI SA NE VIZITATI. Cand veti veni, speram sa gasiti o scoala si o gradinita care sa motiveze si sa stimuleze fiecare copil. Ne dorim ca modalitatile de predare abordate sa promoveze excelenta, perseverenta, auto-disciplina, toleranta, initiativa - toate acestea intr-un mediu atractiv si plin de resurse.

Primaria Sectorului 5 Bucuresti
DGASPC Sector 5
Facultatea de Asistenta Sociala UNIBUC
Fundatia Vodafone
Fundatia Terres des Hommes
Asociatia MAME

Testimoniale

"Felicitari, Conil!

In peisajul gradinitelor private din sectorul 5, Conil este deja un nume consacrat. De aceea, am ales aceasta varianta pentru cei 2 copii ai mei si nu regret nicio secunda alegerea facuta. Felicitari, Conil!" (Diana Onutescu, 28 August 2013)

"Gradinita Conil Kindergarten

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si jumatate. Doresc sa il inscriu la gradi. Am vizitat mai multe gradinite din zona Cotroceni. Fiecare dintre ele are avantaje si dezavantaje.

M-am oprit insa la Conil, deoarece m-a impresionat doamna educatoare. Am gasit acolo un mediu cald, primitor - baiatul meu s-a lipit foarte repede de Miss si chiar a stat in clasa cu copiii cat eu am discutat cu d-na manager. Incepem gradinita de luni. Sper sa fie o alegere buna." (Ioana Popa, 25 Martie 2013)